Alte-tam, gdzie nie docierają turyści-Portugalia, październik 2019

Z czym kojarzy się południowa Portugalia ? Oczywiście z pięknymi plażami . Jednak Algarve ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko klifowe wybrzeże i szerokie plaże pokryte złocistym piaskiem. Nie wszyscy jednak mają ochotę odkrywać urocze zakątki tego najbardziej popularnego regionu Portugalii . Ja oczywiście muszę zboczyć z utartych szlaków i dotrzeć tam, gdzie innym się nie chce . Podczas mojego krótkiego pobytu w Algarve udało mi się odwiedzić kilka takich miejsc, gdzie turyści masowo nie docierają . Plaże będą również a jakże, ale najpierw skupię się nad miejscami mało uczęszczanymi. Zacznę od małej wioski położonej w centralnym Algarve- Alte W pobliżu parkingu wita nas statuetka José Cavaco Vieira , wybitnego mieszkańca Alte . Jose urodził się tu w 1903 roku i również tu zmarł w 2002 r . Wprawdzie spędził kilka lat w Lizbonie, gdzie między innymi studiował, jednak zawsze ciągnęło go w rodzinne strony. Po powrocie ze stolicy razem z kolegami-muzykami założył Academia de Amadores da Música Altense a także Grupo Folclórico de Alte, której prezesem był przez 54 lata . To za jego czasów uliczki Alte zostały wybrukowane i pozostały takimi do dziś . Z jego inicjatywy w 1938 roku Alte wystartowało w konkursie na najbardziej portugalską wioskę i zajęło 2 miejsce . 
José nie jest jedyną znaną postacią związaną z Alte. W 1871 roku urodził się tutaj portugalski poeta  Cândido Guerreiro . Swoje pierwsze kroki w Alte skierowałam do uroczej pastelarii o nazwie Agua Mel, gdzie uraczyłam swoje podniebienie pysznym cappuccino oraz tradycyjną portugalską Pastéis de nata .
Z tarasu kawiarni rozpościera się piękny widok na dolinę i zrozumiałe jest, że w takich okolicznościach wszystko smakuje wyśmienicie Na wzgórzu nieopodal wioski dojrzeć możemy portugalską flagę, na wypadek gdybyśmy przypadkiem zapomnieli w którym kraju się znajdujemy ;) . 


Wolnym spacerkiem krążę sobie po brukowanych uliczkach (dzięki José że to zrobiłeś ;) )  

i obserwuję malowidła na bielusieńkich ścianach:

Pod jednym z nich znajduję polski akcent :


Renata Pawelec wyjechała do Portugalii, aby śpiewać fado, jak widać nie tylko. Artystka skończyła ASP w Warszawie a w Alte pozostawiła po sobie ślad na ścianie jednego z budynków .
( Udało mi się ustalić, że pani Renata mieszka w Alte :) )


Docieram do Las Fontes i  zatrzymuję się na chwilę w cieniu drzew . W dawnych czasach zbierały się tu kobiety, aby napełnić dzbany oraz zrobić pranie .


Teraz jest to idealne miejsce na piknik , szczególnie w upalne, letnie dni, kiedy temperatura powietrza przekracza magiczne 30 stopni Celsjusza .


Wracając w kierunku parkingu mijam Igreja Matriz de Alte, czyli Kościół Matki Bożej Wniebowzięcia NMP . Pierwsza kaplica powstała w tym miejscu w XIII wieku, została jednak dwukrotnie przebudowana w XVI i XVIII wieku . Niestety kościół był zamknięty i nie miałam okazji zobaczyć, co kryje wnętrze .Zaglądam natomiast do sklepiku z pamiątkami, w którym można kupić między innymi ręcznie malowaną porcelanę .


Mijam parking, na którym czeka moje auto . Alte ma jeszcze jedną atrakcję , a ja postanowiłam, że muszę ją zobaczyć .  Nie jest to cmentarz ze zdjęć poniżej, chociaż ten również jest ładny, jeżeli tak można napisać o tego typu miejscach .


Lubię odwiedzać cmentarze, lubię ciszę, powagę miejsca . Zawsze kiedy gdzieś jestem, a w pobliżu jest cmentarz to zaglądam . Ten w Alte bardzo pasuje do architektury wioski : jasne pomniki przypominają białe domki .


Za cmentarzem znajduje się ścieżka, która prowadzi do Vigario Falls, kolejnego uroczego miejsca w Alte.
Wodospad nie jest bardzo spektakularny, ale moim zdaniem warty odwiedzenia . W upalne dni można się tu kąpać.


I w tym miejscu kończy się moja przygoda z uroczą wioską Alte . Czy warto tu przyjechać ? Oceńcie sami.

11 komentarzy:

 1. Dopisuję Alte do listy miejsc do odwiedzenia podczas kolejnej wycieczki do Portugalii. Jestem szczęściarą, bo mam tam rodzinę, więc też mega bliski mi kraj! :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ochhh nawet mi nie mów, zazdroszczę w pozytywnym znaczeniu :)

   Usuń
 2. Szykujemy się do podróży po Portugalii. Chcemy wynająć samochód i trochę się powłóczyć. Dzięki za podpowiedź, gdzie warto odbić z zaplanowanej trasy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam do dalszej lektury, będzie tu więcej takich miejsc :)

   Usuń
 3. Kolejny powód aby wrócić do Portugalii :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Portugalia to zdecydowanie jeden z moich TOP krajów w Europie!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga.Będzie mi miło, jeżeli pozostawisz po sobie ślad :).

Copyright © Złapać chwilę , Blogger