Penshaw MonumentDzis zabiore Was na wycieczke w okolice Sunderlandu, do drugiego symbolu Polnocno-Wschodniej Anglii-Penshaw Monument.O pierszym Angel of the North wspominalam tu.


Penshwa Monument to obiekt zbudowany na wzor Swiatyni Hefajstosa w Atenach. Jest jednak o polowe mniejszy od swego pierwowzoru. Budowla powstala w 1844 roku na wzgorzu Penshaw-stad jej nazwa. 


Jego wysokosc to 30 metrow, szerokosc 16 m a wysokosc 20m. 


Zaprojektowany zostal przez dwoch architektow-ojca i syna Johna i Benjamina Greenow na czesc pierwszego hrabiego Durham- Johna George’a Lambtona. W jednym z filarow znajduja się schody prowadzace na dach. Jednak w 1925 roku zdarzyl się śmiertelny wypadek-zginal 15 lateni chlopiec i zostaly one zamkniete. 


Widok z Penshaw.


3 komentarze:

 1. faktycznie, jak na Wielką Brytanię, to pamiątka jak z południowej Europy. jakoś tak nie pasuje mi do tego morza zieleni - moze dlatego, że jakie bym antyczne ruiny nie oglądała - to zawsze w słońcu, spiekocie dnia, ale z pewnością nie w zieleni ;))) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. i nie przy zachmurzonym niebie ;-), ciagle wiejacym wietrze i czesto padajacym deszczu....ot Polnocna Anglia hehhe

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna wycieczka w piękne miejsce.... ale faktycznie ten budynek tu trochę nie pasuje. Anglia to jednak malownicze menhiry i ruiny zamczysk :)

  http://przystanek-klodzko.pl/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga.Będzie mi miło, jeżeli pozostawisz po sobie ślad :).

Copyright © Złapać chwilę , Blogger