Seaham-czerwiec 2011

Staliśmy się posiadaczami autka, postanowiliśmy wiec wykorzystać ten fakt i wyskoczyć nad "nasze morze", którym jest obecnie Morze Północne. Jest ono częścią Oceanu Atlantyckiego a od strony lądu ograniczają go: Wielka Brytania, Dania, Szwecja, Norwegia, Niemcy, Belgia, Holandia, Francja. Morze Północne łączy się z Bałtyckim cieśninami Kattegat, Sund, Wielki Belt i Mały Belt.

Wybraliśmy się do Seaham, jednak nie wjeżdżaliśmy do miasteczka. Celem naszej wizyty było przywitanie morza, które mieliśmy okazję oglądać po ra zpierwszy. Mieszkamy już tutaj pół roku, ale wcześniej nie mogliśmy tutaj dotrzeć. Do Seaham jedziemy około godziny. Zostawiamy auto na parkingu i idziemy podziwiać krajobraz. Plaża nad którą się zatrzymaliśmy nazywana jest przez tutejszych mieszkańców Blast Beach. Podobno kręcono tu sceny do "Alien 3". Trochę przypomina mi marsjański krajobraz.Seaham słynie z "sea glass", tzn. szklanych, morskich kamyków. Były tu kiedyś fabryki szkła a kiedy upadły, tony szkła wrzucono do morza. Podobno teraz szklane kamyki fale wyrzucają na brzeg.Podziwiamy widoki z klifu, niestety nie udało nam się zejść na samą plażę, ponieważ było zbyt stromo i schodzenie z wózkiem mogło okazać się zbyt niebezpieczne.                                   


I jeszcze na zakończenie-ciekawostka. Na dnie Morza Północnego znajduje się Krater Silverpit. Według jednej z hipotez 65 milionów lat temu  uderzyła kometa w Ziemie i to ona utworzyła ów krater.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga.Będzie mi miło, jeżeli pozostawisz po sobie ślad :).

Copyright © Złapać chwilę , Blogger